Haber

ABD’de Huawei ve ZTE’nin kaldırılması küçük operatörler için maliyetlidir

NEW YORK, 13 Mayıs (Xinhua) — Şimdiye kadar, Huawei ve ZTE’yi ABD ağlarından kaldırmanın, özellikle küçük operatörler için oldukça maliyetli ve elverişsiz olduğu bildirildi.

New York Times’ta (NYT) yayınlanan yazıda, ABD ağlarını Çinli teknoloji şirketlerinden kurtarmanın kolay olmadığı vurgulandı. ABD Federal İletişim Komisyonu’na (FCC) göre bunun maliyeti şimdiden 5 milyar ABD dolarını aştı ve bu rakam ABD Kongresi’nin geri ödemeler için ayırdığı miktarın iki katından fazla. NYT’deki makale, birçok kullanıcının da yeni ekipman için uzun tedarik zinciri gecikmeleriyle karşı karşıya olduğuna dikkat çekti.

2020’de yürürlüğe giren “sök ve değiştir” programı, ABD şirketlerini Çinli şirketler Huawei ve ZTE tarafından üretilen telekom ekipmanlarını söküp değiştirmeyi zorunlu kılıyor.

Öte yandan, programın yükü, orantısız bir şekilde, büyük şirketlerden çok Çinli şirketlerin daha ucuz cihazlarına güvenen AT&T ve Verizon gibi küçük operatörlerin üzerinde. NYT yazısında, sökme programının neden olduğu zorluklarla karşılaşan bazı küçük telekom şirketlerinin ağlarını güncelleyip topluma hizmet vermeye devam etmelerinin mümkün olmadığını beyan ettikleri belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu