Haber

BM Genel Sekreteri Guterres: “(Rusya-Ukrayna) Etkili barış görüşmelerinin yakında başlayacağı konusunda iyimser değilim”

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaşa ilişkin yaptığı açıklamada, “Etkili barış görüşmelerinin yakın zamanda gerçekleşeceği konusunda iyimser değilim.”

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, her yıl ABD’nin New York kentinde düzenlenen yıl sonu basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik saldırılarına ilişkin konuşan Guterres, “Etkili barış görüşmelerinin yakında gerçekleşeceği konusunda iyimser değilim. Askeri çatışmanın devam edeceğini düşünüyorum. Bence ciddi barış görüşmeleri için bir süre daha beklememiz gerekiyor. yer almak.” . BM Genel Sekreteri Guterres, 2023’te barışı güçlü bir şekilde umduğunu belirterek, “Bütün bu nedenler, 2023 bitmeden barışçıl bir çözüme ulaşmak için mümkün olan her şeyin yapılabileceğini gösteriyor.”

Guterres, Mahsa Amini’nin ölümünün ardından İran’da başlayan protestolara da değindi. İran hükümetinin yaklaşımını “kesinlikle kabul edilemez” olarak nitelendiren Guterres, “Tanık olduğumuz insan hakları ihlallerinden derin endişe duyuyoruz” dedi. – NEW YORK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu