Haber

Rotterdam Limanı’nda 600 Milyon Euro’luk Kokain Ele Geçirildi

Geçtiğimiz ay Hollanda’nın Rotterdam limanında düzenlenen operasyonda piyasa değeri 600 milyon euro olan kokain ele geçirildi.

Rotterdam Savcılığına göre, 8.644 kilogram kokain, Hollanda’da şimdiye kadar ele geçirilen en büyük tek atışlık uyuşturucudur.

Savcılıktan yapılan açıklamada, uyuşturucu maddenin Ekvador’dan yola çıkarak Panama üzerinden Rotterdam’a gelen muz yüklü bir konteynerde yakalandığı belirtildi.

Savcılığın bildirdiğine göre, 13 Temmuz’da gümrük görevlileri Rotterdam limanında özel eğitimli köpeklerle muz yüklü konteynerleri denetledi.

Yapılan aramada muzların arasına gizlenmiş 12 palet kokain bulundu.

Savcılık, tüm faillerin yakalanması için operasyonu kapalı tuttu.

Operasyonlar sürerken piyasa değeri 600 milyon euro olan 8 bin 64 kilo kokain imha edildi.

Savcılık, Mali İstihbarat Servisi, gümrük ve polis ekiplerinin ortaklaşa yürüttüğü soruşturmanın devam ettiğini duyurdu.

Avrupa’nın en büyük limanı olan Rotterdam’da tek seferde ele geçirilen en yüksek miktarda uyuşturucu 2005 yılında 4 bin 600 kilo kokaindi.

Ocak 2021’de yine Rotterdam’da Paraguay’dan Portekiz’e gönderilen soya yüklü bir konteynerde 4.178 kilo kokain ele geçirildi. Uyuşturucunun Uruguay’da yüklendiği belirlendi.

6 ayda 30 ton kokain ele geçirildi

Hollanda’da bu yılın ilk altı ayında ele geçirilen toplam kokain miktarı 29 bin 702 kilogram oldu.

Hollanda Polis Birliği lideri Jan Struijs, bu ölçekte kokain ele geçirmelerinin uyuşturucu mafyası içinde savaşa yol açacağını düşünüyor.

Hollandalı yetkililere göre Ekvador, son yıllarda Avrupa ve ABD’ye yapılan ana kokain kaçakçılığı için en değerli merkezlerden biri haline geldi.

Hollanda hükümeti, olası bir gümrük anlaşmasını görüşmek üzere önümüzdeki günlerde Ekvador’a bir heyet gönderecek.

Lahey hükümeti uyuşturucu yolları, nakliye şirketleri ve kaçakçılık idareleri hakkında bilgi alışverişinde bulunacak.

Emniyet ve Adalet Bakanı Dilan Yeşilgöz, uyuşturucuyla mücadelede alınan tedbirlerin meyvelerini vermeye başladığını belirterek, emniyet ve gümrük görevlilerini tebrik etti.

Maliye Bakanı Aukje de Vries, kurumlar arası işbirliği sayesinde 8 tondan fazla kokain ele geçirildiğini vurgulayarak, “Bu şimdiye kadarki en büyük uyuşturucu baskını” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu