Haber

Türkiye Bursları programı Bosna Hersek ve Sırbistan’da tanıtıldı

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) koordinasyonunda yürütülen “Türkiye Bursları” programı Bosna Hersek ve Sırbistan’da tanıtıldı.

Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Dr. Faruk Berat Akçeşme, Mostar’da düzenlenen Türkiye Bursları programının tanıtımına katıldı.

Akçeşme burada yaptığı açıklamada, “Türkiye Bursları programına her yıl 170 ülkeden yaklaşık 180 bin öğrenci başvuruyor. Türkiye’den burs alan Bosna Herseklilerin sayısının 1500’ün üzerinde olduğunu biliyoruz. Bu program için Mostar’a geldik. ifadesini kullandı.

Programın tanıtıldığı Mostar Karagöz Medresesi’nin Müdürü Aid Tülek, Bosna Hersekli öğrencilere burs ve üniversite eğitimi imkanı sağlayan Türkiye’ye minnettar olduklarını söyledi.

“Öğrencilerin tek yapması gereken eğitimlerine odaklanmak”

Programın Sırbistan’ın Nis kentindeki sunumu “Türk Kültürü Günü” kapsamında Nis Üniversitesi Matematik Fakültesi’nde gerçekleştirildi.

Sırp öğrencileri Türkiye Bursları programına başvurmaya davet eden Türkiye’nin Belgrad Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Dr. Mehmet Yılmazata, Türkiye ve Sırbistan eğitim bakanlıklarının iki ülkedeki üniversiteler arasındaki iş birliğini güçlendirmek için çalıştıklarını kaydetti.

Yılmazata, “Bütün bölümleri kapsayan büyük bir program. Bu vesileyle öğrenciler Türkçe öğrenme fırsatı bulacak, uçak biletleri karşılanacak ve sağlık sigortası sağlanacak. Öğrencilerin tek yapması gereken eğitimlerine odaklanmak. .” dedi.

Nis Üniversitesi Matematik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Niko Raduloviç de programın öğrenciler için büyük bir fırsat olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu