Ekonomi

ABD kripto borsası Bittrex iflas ilan etti

Investing.com – ABD merkezli kripto para borsası Bittrex iflas başvurusunda bulundu.

ABD’de kriptoya yönelik düzenleyici baskıların son kurbanı Bittrex borsası oldu. Borsa yetkilileri dün ABD’nin Delaware eyaletinde iflas ilan etti. Bittrex, aylar önce ABD’deki faaliyetlerini sonlandıracağını duyurmuştu. Tıpkı borsa gibi saniyeABD Menkul Kıymetler ve Borsa Kurulu tarafından dava edilen kripto borsalarından biriydi ve iflası nedeniyle bir yaptırımla karşı karşıya.

Bittrex’in 11. bölüm iflas başvurusuna göre, borsanın 500 milyon dolar ile 1 milyar dolar aralığında varlık ve yükümlülüklere sahip 100.000’den fazla alacaklısı olduğu iddia ediliyor.

Bittrex, ABD’den çıkacağını duyurdu.

Geçen yıl kripto sektöründe yaşanan finansal sorunlar birçok şirketi derinden etkilerken, Bittrex gibi bazı kripto şirketleri finansal sorunlarını 2023’e taşıdı. Kripto piyasaları yeni yılla birlikte toparlanma fazına girse de Bittrex’te emsali bir toparlanma görülmedi. Borsa ilk çeyrekte 80 çalışanını işten çıkarmak zorunda kaldı. Mart ayında iflas sinyalleri verirken Nisan ayı sonuna kadar tüm faaliyetlerini durduracağını açıklamıştı.

ABD’de faaliyet gösteren Bittrex’in iflasının şu anda uluslararası piyasalarda faaliyet gösteren Bittrex Global’i etkilemediği açıklandı. Borsanın ABD’den çıkma planlarına rağmen SEC, borsaya kayıtsız aracılık ve borsacılık faaliyetleri yürüttüğü gerekçesiyle dava açtı. SEC ayrıca borsanın eski CEO’su Bill Shihara’ya ve Bittrex Global’e dava açtı.

Bittrex yetkilileri müşteri varlıklarını güvence altına aldı

Bittrex Yeniden Yapılandırma Sorumlusu Evan Hengel, kullanıcıların tüm kripto varlıklarını tasfiye planı kapsamında alacağına dair güvence verdi. ABD’deki kripto sektörüyle ilgili görüşlerini de sunan Hengel, artan ve artan düzenleyici baskıya ve bu baskının maliyetine atıfta bulunarak, belirsiz düzenlemeler nedeniyle yetkililerle ve olumsuz ekonomik ortamla baş edemediklerini söyledi.

Bittrex’in CEO’su Richie Lai konu hakkında açıklama yaparken mevcut ortamda en mantıklı yolun iflas başvurusunda bulunmak olduğunu savundu ve müşterilerin tüm fonlarının Bittrex’in portföyünde olduğuna dair güvence verdi.

Kripto para piyasalarında dün ortalama %2,5’in üzerinde bir geri çekilme kaydedilirken, gün sonunda isabetli bir şekilde azalan satış baskısının ardından piyasalar güne yatay başladı. Toplam piyasa değeri 1,14 trilyon dolar. bitcoin27.500$ – 27.700$ aralığında yatay hareketine devam ediyor.

Author: Günay Caymaz

haber-altieylul.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu